Πέμπτη, 14 Νοεμβρίου 2019
Previous Next

18οι ΑΜΚΕ: Ο πίνακας μεταλλίων μετά την 4η μέρα

Του Απεσταλμένου της ΕΑΚ Ευτύχιου Γιαξή

Έχοντας εξασφαλισμένη την τρίτη θέση και διατηρώντας ελπίδες για τη δεύτερη θα μπει στην τελευταία μέρα των 18ων ΑΜΚΕ που ολοκληρώνονται το Σάββατο στο Μαυροβούνιο η Κύπρος.

Η χώρα μας κατάφερε την Παρασκευή να μαζέψει επτά χρυσά μετάλλια και 17 στο σύνολο, με έξι αργυρά και τέσσερα χάλκινα να συμπληρώνουν τον απολογισμό της 4ης μέρας των Αγώνων. Το μεγάλο… μπαμ ήρθε από τον Στίβο ο οποίος μετά την απογοητευτική συγκομιδή της Πέμπτης, την επόμενη μέρα μας χάρισε 13 μετάλλια, έξι εκ των οποίων χρυσά. Το άλλο χρυσό της ημέρας ήταν αυτό των κοριτσιών του Μπιτς Βόλεϊ, που σφραγίστηκε από την Πέμπτη αλλά τους απονεμήθηκε την Παρασκευή.

Στον πίνακα μεταλλίων λοιπόν η Κύπρος εξακολουθεί να βρίσκεται στην τρίτη θέση και το θετικό είναι ότι δεν φαίνεται να υπάρχουν πιθανότητες να τερματίσουμε -για πρώτη φορά- κάτω από αυτήν, καθώς έχουμε 17 χρυσά, τέσσερα περισσότερα από το (4ο) Μονακό, που δεν μπορεί να καλύψει τη διαφορά από τη στιγμή που απομένουν μόλις 13 χρυσά μετάλλια προς διεκδίκηση το Σάββατο.

Αντιθέτως, εμείς έχουμε πιθανότητες να περάσουμε την Ισλανδία και να καταλάβουμε τη δεύτερη θέση, καθώς βρισκόμαστε μόλις δύο χρυσά πίσω της και την τελευταία μέρα των Αγώνων έχουμε συμμετοχή σε τρεις τελικούς του Τένις και δύο ημιτελικούς (και ίσως τελικούς) της Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης, ενώ ελπίδες για το χρυσό έχει και η εθνική Πετόσφαιρας Γυναικών.

Σημειώνεται πως το Λουξεμβούργο που έχει ήδη σφραγίσει τη νίκη έφτασε τα 26 χρυσά και 69 συνολικά μετάλλια ενώ οι οικοδεσπότες Μαυροβούνιοι ανέβηκαν μία θέση και είναι πέμπτοι.

Ο πίνακας μεταλλίων μετά την 4η μέρα:

ΘΕΣΗ

ΧΩΡΑ

ΧΡΥΣΑ

ΑΡΓΥΡΑ

ΧΑΛΚΙΝΑ

ΣΥΝΟΛΙΚΑ

1

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ

26

24

19

69

2

ΙΣΛΑΝΔΙΑ

19

12

21

52

3

ΚΥΠΡΟΣ

17

24

15

56

4

ΜΟΝΑΚΟ

13

11

17

41

5

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

10

5

12

27

6

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ

9

5

5

19

7

ΜΑΛΤΑ

6

11

8

25

8

ΑΝΔΟΡΑ

3

4

11

18

9

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ

1

4

5

10


Όλα τα μετάλλια της Κύπρου στους 18ους ΑΜΚΕ:
XΡΥΣΑ
1η ΜΕΡΑ: Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι (Τζούντο, -60kg), Σοφία Ασβεστά (Τζούντο, -52kg)
2η ΜΕΡΑ: Ιζαμπέλλα Ιωάννου (Κολύμβηση, 200μ. πρόσθιο), Χρίστος Παντελίδης (Στίβος, Μήκος), Μαρία Αριστοτέλους (Στίβος, Επί Κοντώ), Ανδρέας Χατζηθεωρή (Στίβος, 100μ.), Μάριος Γιάγκου, Χρίστο Χριστόνοφ, Γιάγκος Γιάγκου (Επιτραπέζια Αντισφαίριση, ομαδικό)
3η ΜΕΡΑ: Νικόλας Κυριάκου (Σκοποβολή, Τραπ), Όμηρος Ζάγκας (Κολύμβηση, 50μ. ελεύθερο), Νίκανδρος Στυλιανού (Στίβος, Επί Κοντώ)
4η ΜΕΡΑ: Ζωή Κωνσταντοπούλου, Μαριώτα Αγγελοπούλου (Μπιτς Βόλεϊ), Aγγελική Αθανασοπούλου (Στίβος, 100μ. εμπόδια), Αλεξάντερ Τζέιμς Μπίτσι (Στίβος, 200μ.), Ανδρονίκη Λαδά (Στίβος, Δισκοβολία), Κυριάκος Παμπακάς (Στίβος, Ύψος), Λογγίνος Αχιλλέως (Στίβος, Τριπλούν), Μαριάννα Πισιάρα, Σάντα Κολομεΐτεβα, Φιλίππα Φωτοπούλου, Σκεύη Ανδρέου (Στίβος, 4χ100μ.)

ΑΡΓΥΡΑ
1η ΜΕΡΑ: Άριστος Μιχαήλ (Τζούντο, -90kg), Γιώργος Κρουσσανιωτάκης (Τζούντο, -100kg), Κάλια Αντωνίου (Κολύμβηση, 100μ. ελεύθερο), Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (Κολύμβηση, 200μ. μικτό), Κάλια Αντωνίου, Χρυστάλλα Παπαδοπούλου, Ιόλη Νικολαΐδου, Τόνια Παπαπέτρου (Κολύμβηση, 4χ100. ελεύθερο)
2η ΜΕΡΑ: Όμηρος Ζάγκας (Κολύμβηση, 50μ. πρόσθιο), Φίλιππος Ιακωβίδης (Κολύμβηση, 100μ. ύπτιο), Δέσποινα Χαραλάμπους (Στίβος, Ύψος), Σταύρος Αυγουστίνου (Στίβος, 100μ.)
3η ΜΕΡΑ: Κάλια Αντωνίου (Κολύμβηση, 50μ. ελεύθερο), Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι, Ρούντολφ Κουρτίδης, Γιώργος Κρουσσανιωτάκης (Τζούντο, ομαδικό), Σοφία Ασβεστά, Νικόλ Ευριπίδου (Τζούντο, ομαδικό), Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (Κολύμβηση, 50μ. πεταλούδα), Φιλίππα Φωτοπούλου (Στίβος, Μήκος), Μάριος Γιάγκου, Χρίστο Χριστόνοφ, Γιάγκος Γιάγκου (Επιτ. Αντισφαίριση, διπλό), Χριστιάνα Νικολαΐδου, Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα, Ιζαμπέλλα Ιωάννου, Κάλια Αντωνίου (Κολύμβηση, 4χ100μ. μικτό), Κωνσταντίνος Χρίστου (Στίβος, 400μ.) Μερόπη Παναγιώτου (Στίβος, 5.000μ.)
4η ΜΕΡΑ: Ανδρέας Χαραλάμπους (Σκοποβολή, Αερ. Τουφέκι), Μαριλένα Κωνσταντίνου (Σκοποβολή, Αερ. Τουφέκι) Αντώνης Λιοτατής, Γιώργος Χρυσοστόμου (Μπιτς Βόλεϊ), Νταγκμάρα Χάντζλικ (Στίβος, 10.000μ.), Κυριάκος Ιωάννου (Στίβος, Ύψος), Ανδρέας Δημητριάδης, Σταύρος Σπύρου, Κωνσταντίνος Χρίστου, Μιχάλης Χρυσοστόμου (Στίβος, 4χ400μ.)

ΧΑΛΚΙΝΑ
1η ΜΕΡΑ: Θωμάς Τσιοπανής (Κολύμβηση, 200μ. μικτό), Ρούντολφ Κουρτίδης (Τζούντο, -73kg)
2η ΜΕΡΑ: Σταύρος Σπύρου (Στίβος, 800μ.), Στυλιάνα Ιωαννίδου (Στίβος, Ύψος)
3η ΜΕΡΑ: Ανδρέας Μακρής (Σκοποβολή, Τραπ), Αναστάσιος Βασιλείου (Στίβος, 400μ. εμπόδια), Ανδρέας Χρίστου (Στίβος, Δισκοβολία), Nικόλας Φράγκου (Στίβος, 3.000μ. Στιπλ), Κωνταντίνα Μελετιέ, Λουίζα Κουρέα, Φωτεινή Μελετιέ (Επιτ. Αντισφαίριση, διπλό), Φίλιππος Ιακωβίδης, Ζαχαρίας Παύλου, Όμηρος Ζάγκας, Παναγιώτης Πανάρετος (Κολύμβηση, 4χ100μ. μικτό)
4η ΜΕΡΑ: Γρηγόρης Νικολάου (Στίβος, Τριπλούν), Σταύρος Αυγουστίνου (Στίβος, 200μ.), Πάρης Μπατζάβαλης (Στίβος, Ακοντισμός), Μαριάννα Πισιάρα, Ελεάνα Χριστοφή, Χριστιάνα Κατσαρή, Αλεξάνδρα Ευαγγέλου (Στίβος, 4χ400μ.)

 

 

Search